zawody nadwyżkowe
20
cze

Zawody nadwyżkowe w zachodniopomorskim w 2018 roku

zawody nadwyżkowe Zgodnie z najnowszymi badaniami, ilość zawodów nadwyżkowych w województwie zachodniopomorskim nie uległa zmianie w stosunku do ubiegłego roku. Podobnie, jak w latach poprzednich, również w 2018 roku zawodem z największą dysproporcją pomiędzy popytem pracodawców, a podażą poszukujących pracy jest ekonomista. Zdecydowana nadwyżka chętnych do pracy w tym zawodzie, w porównaniu do niskiego zapotrzebowania, wynika z dostępności kształcenia w tym kierunku. Mnogość techników-ekonomistów widoczna jest zwłaszcza w powiecie sławieńskim oraz Koszalinie.

Do zawodów nadwyżkowym eksperci zaliczyli ponownie historyków, politologów, kulturoznawców oraz filozofów, socjologów, pedagogów, organizatorów ruchu turystycznego, a także techników hotelarstwa. Na zachodniopomorskim rynku pracy nie odnotowuje się również zapotrzebowania na techników żywności.

Nowym, w stosunku do poprzedniego roku, zawodem nadwyżkowym w tym regionie, jest pracownik administracyjno-biurowy. Duża ilość chętnych do pracy na tym stanowisku wynika zapewne z faktu, że do wykonywania prac biurowych nie są wymagane specjalistyczne umiejętności.