kobieta wykres
24
mar

Zawody nadwyżkowe zachodniopomorskiego rynku pracy

Profil pracownika znajdującego się w nadwyżkowej grupie zawodów, wydaje się być jednakowy od kilku lat i uniwersalny dla niemal każdego województwa. Zdecydowanie zbyt dużą grupę na zachodniopomorskim rynku pracy stanowią pracownicy takich branż jak technolodzy żywności, a także ekonomiści, co może być dość dużym zaskoczeniem.

Skąd pracownicy zawodów nadwyżkowych?

Duża ilość pracowników zawodów nadwyżkowych wiąże się z tym, że rynek pracy zachodniopomorskiego niegdyś był niezwykle przyjazny specjalistom związanym z księgowością, marketingiem itp. Obecnie pracownicy związani z marketingiem nadal mają pełne ręce roboty, ale niestety znacznie zmniejszyło się zapotrzebowanie na ekonomistów.

Kolejną z grup zawodów nadwyżkowych są osoby mogące pochwalić się dyplomem technologa. Niestety, to kolejna grupa, która niekoniecznie odnajduje się na dość zatłoczonym rynku pracy. Warto zatem zadać sobie po raz kolejny pytanie, czy przypadkiem nie byłoby sensownym, gdyby ilość miejsc na studiach stała się bardziej powiązana z aktualnym zapotrzebowaniem rynku pracy. A jest ono bardzo duże – w wielu województwach, również w zachodniopomorskim, brakuje np. fizjoterapeutów.