Zachodniopomorskie

Województwo zachodniopomorskie pod względem zajmowanej powierzchni jest jednym z największych województw w kraju. Według danych z końca grudnia 2011r. powierzchnia zachodniopomorskiego wynosiła 22,9 tysięcy km2, co plasowało je na 5. miejscu wśród wszystkich województw. Inaczej przedstawia się sytuacja województwa gdy brana jest pod uwagę liczba ludności. Z łączną liczbą mieszkańców wynoszącą 1,7 miliona zachodniopomorskie znajduje się dopiero na 11. miejscu. Województwo zostało utworzone w 1999 roku z dawnego województwa szczecińskiego i koszalińskiego, a także części województw: słupskiego, pilskiego i gorzowskiego. Geograficznie region położony jest na Pobrzeżach Południowobałtyckich: Szczecińskim i Koszalińskim oraz na Pojezierzu Pomorskim. Siedzibą władz województwa zachodniopomorskiego jest jego największe miasto – Szczecin.

Województwo zachodniopomorskie od zachodu graniczy z Niemcami, od południa z województwem lubuskim, od południowego wschodu z wielkopolskim, od wschodu z pomorskim i od północy z Morzem Bałtyckim. Administracyjnie region zachodniopomorski dzieli się na 18 powiatów i 3 miasta na prawach powiatu – Szczecin, Koszalin i Kołobrzeg. Największym powiatem województwa jest powiat gryfiński, którego powierzchnia wynosi 1869,1 km², najmniejszym zaś – powiat policki zajmujący 665,3 km². Na obszarze województwa znajdują się 64 miasta, z których największymi są: Szczecin (zamieszkały przez ok. 409 tysięcy osób), Koszalin (109 tysięcy mieszkańców), Stargard Szczeciński (70 tysięcy mieszkańców), Kołobrzeg (47 tysięcy mieszkańców), Świnoujście (41 tysięcy mieszkańców) i Szczecinek (40 tysięcy mieszkańców). Najmniejszym ośrodkiem miejskim jest Nowe Warpno zamieszkałe przez 1250 osób.

Gospodarka województwa zachodniopomorskiego od setek lat związana jest z gospodarką morską, rybołówstwem, transportem i przemysłem stoczniowym. Ponadto, zachodniopomorskie to także region rozwoju rolnictwa i turystyki, zlokalizowanej głównie w pasie nadmorskim. Na terenie województwa funkcjonuje ponad 200 tysięcy podmiotów gospodarczych, z czego około 4 tysiące to przedsiębiorstwa z udziałem kapitału zagranicznego. Na koniec lutego 2013r. we wszystkich Powiatowych Urzędach Pracy zarejestrowanych było łącznie 122 tysiące bezrobotnych, co stanowi 19,3% ogółu aktywnych ekonomicznie mieszkańców regionu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *