Informacje – zachodniopomorskie

Walory województwa zachodniopomorskiego

Województwo zachodniopomorskie pod względem zajmowanej powierzchni jest jednym z największych województw w kraju. Powierzchnia zachodniopomorskiego wynosi niecałe 23 tysiące km2, co plasuje je na 5. miejscu wśród wszystkich województw. Inaczej przedstawia się sytuacja województwa gdy brana jest pod uwagę liczba ludności. Z łączną liczbą mieszkańców wynoszącą 1,7 miliona zachodniopomorskie znajduje się dopiero na 11. miejscu.

Województwo zostało utworzone w 1999 roku z dawnego województwa szczecińskiego i koszalińskiego, a także części województw: słupskiego, pilskiego i gorzowskiego. Geograficznie region położony jest na Pobrzeżach Południowobałtyckich: Szczecińskim i Koszalińskim oraz na Pojezierzu Pomorskim. Siedzibą władz województwa zachodniopomorskiego jest jego największe miasto – Szczecin.

Województwo zachodniopomorskie od zachodu graniczy z Niemcami, od południa z województwem lubuskim, od południowego wschodu z wielkopolskim, od wschodu z pomorskim i od północy z Morzem Bałtyckim. Administracyjnie region zachodniopomorski dzieli się na 18 powiatów i 3 miasta na prawach powiatu – Szczecin, Koszalin i Kołobrzeg. Największym powiatem województwa jest powiat gryfiński, którego powierzchnia wynosi 1869,1 km², najmniejszym zaś – powiat policki zajmujący 665,3 km². Na obszarze województwa znajduje się 66 miast, z których największymi są: Szczecin (zamieszkały przez ok. 404,7 tysięcy osób), Koszalin (106 tysięcy mieszkańców), Stargard Szczeciński (69 tysięcy mieszkańców), Kołobrzeg (47 tysięcy mieszkańców), Świnoujście (41,5 tysięcy mieszkańców) i Szczecinek (40 tysięcy mieszkańców). Najmniejszym ośrodkiem miejskim jest Nowe Warpno zamieszkałe przez 1170 osób.

Gospodarka województwa zachodniopomorskiego od setek lat związana jest z gospodarką morską, rybołówstwem, transportem i przemysłem stoczniowym. Ponadto, zachodniopomorskie to także region rozwoju rolnictwa i turystyki, zlokalizowanej głównie w pasie nadmorskim.

Na obszarze województwa zachodniopomorskiego działa ponad 220 tysięcy podmiotów gospodarki narodowej, z czego zdecydowana większość funkcjonuje w sektorze prywatnym. Sytuacja na rynku pracy jest korzystna dla pracowników (stopa bezrobocia pod koniec sierpnia 7,3%). Wynagrodzenia w zachodniopomorskim wzrosły do prawie 4,500 złotych.

Zostaw odpowiedź