zarobki w zachodniopomorskim
23
mar

Ile się zarabia w zachodniopomorskim?

zarobki w zachodniopomorskimPoprzedni rok był dla województwa zachodniopomorskiego rekordowy pod względem spadku wskaźnika bezrobocia. Wpływ na to miała sprzyjająca koniunktura krajowa, ale również napływ kapitału zagranicznego, między innymi z rynków skandynawskich. Miejsc pracy przybywa, wzrastają możliwości zatrudnienia i tym samym zwiększa się aktywność zawodowa mieszkańców.

Mówi się nawet, że rynek pracy staje się rynkiem pracownika. Oznacza to, że pracodawcy muszą bardzo starać się, by pozyskać nowych pracowników i zatrzymać starych. Nierzadko czynnikiem motywacyjnym są pensje – jeżeli będą zbyt niskie, to pracownik po prostu odejdzie do konkurencji.

Ile zatem zarabia się w regionie zachodniopomorskim? Średnie zarobki miesięczne wynoszą około 3500 zł. brutto. Dla Szczecina ta średnia wartość dochodziła niemal do 4000, natomiast w Kołobrzegu wyniosła niewiele ponad 3000. Najwięcej zarabiają osoby z przedziału wiekowego 30-40 lat, ponad 4000 zł., najmniej osoby, które dopiero co ukończyły pełnoletniość albo są w okresie studiów. Pod względem branżowym, zdecydowanie najlepiej zarabiają informatycy, a także pracownicy energetyki, telekomunikacji oraz bankowości.