zawody deficytowe
31
gru

Zawody deficytowe w województwie zachodniopomorskim

W województwie zachodniopomorskim problemy ze znalezieniem pracowników występują aż w 33 zawodach. Największe zapotrzebowanie dotyczy fachowców i inżynierów z sektora budowlanego. Brakuje robotników budowlanych, cieśli, stolarzy budowlanych, dekarzy, blacharzy oraz monterów instalacji budowlanych. Deficyt wyraźny jest również w takich zawodach, jak: hydraulik, murarz, tynkarz, posadzkarz, technolog robót wykończeniowych, lakiernik czy inspektor nadzoru.

Największy popyt na pracowników ogólnobudowlanych zaobserwowany został w Szczecinie, przez wzgląd na duży rozwój inwestycji infrastrukturalnych oraz w Świnoujściu z powodu wzrostu zapotrzebowania na zaplecze turystyczne. Deficytowość zawodów budowlanych w opisywanym regionie wynika głównie z nieadekwatnego do oczekiwań stanu zdrowotnego potencjalnych pracowników. Wymagana jest bowiem nienaganna kondycja fizyczna, a kandydaci to w większości osoby starsze.

Oprócz tego do zawodów deficytowych zaliczamy kierowców, mechaników, blacharzy i lakierników samochodowych, spedytorów i logistyków, spawaczy, mechaników maszyn i urządzeń, monterów konstrukcji metalowych, operatorów obrabiarek, pielęgniarki, pracowników opieki społecznej i socjalnej, piekarzy i cukierników, kucharzy, recepcjonistów.