dojazd do pracy
15
mar

Dojazdy do pracy mieszkańców zachodniopomorskiego

dojazd do pracyCzy wzrost zatrudnienia w zachodniopomorskim w ostatnich miesiącach przekłada się na mobilność mieszkańców? Dane statystyczne wskazują, że niekoniecznie. Pracownicy w regionie zachodniopomorskim niechętnie dojeżdżają do pracy. W większości przypadków wolą wybrać zmianę miejsca zamieszkania niż codziennie dojazdy do innego miasta.

Prawdopodobnie wpływ na to ma kalkulacja kosztów. Podróże transportem spółek PKP lub PKS nie należą do najtańszych, zwłaszcza jeśli nie posiadamy zniżek. W lepszej sytuacji są pracownicy firm, którzy mają zapewniony bezpłatny transport pracowniczymi busami; są jednak w mniejszości.

Nie zmienia to faktu, że dane są bezdyskusyjne – ponad 30% pracujących w kraju dojeżdża do innej gminy. Mieszkańcy zachodniopomorskiego najczęściej dojeżdżają do Szczecina. Miasto wojewódzkie, jako miejsce pracy, wybrało ponad 25 tysięcy osób. Najczęściej do pracy dojeżdżają osoby w wieku 25-34 lat, w tym głównie mężczyźni.

Najpopularniejsze wojewódzkie kierunki wyjazdów to region mazowiecki, wielkopolski i pomorski. Najmniej wyjeżdżających odnotowano w Nowym Warpnie, Rewalu, Drawnie i Dziwnowie.