kobiety na rynku pracy
28
sie

Sytuacja kobiet na rynku pracy w województwie zachodniopomorskim

kobiety na rynku pracyIstnieją w naszym kraju województwa, w których sytuacja kobiet nieco odbiega od tej, w jakiej znajdują się kobiety w pozostałej części kraju, przynajmniej jeśli chodzi o zatrudnienie. Do takiej sytuacji mamy do czynienia w  województwie zachodniopomorskim, gdzie kobiety znacznie rzadziej zajmują się karierą zawodową, w porównaniu do kobiet zamieszkujących pozostałe regiony kraju.

Kariera na rzecz domu

Większość kobiet, według badań przeprowadzonych na potrzeby tamtejszych urzędów pracy, decydowała się pozostać w domu, aby np. zająć się dziećmi. Niewiele pań deklarowało gotowość do podjęcia pracy zawodowej. Niestety, ta sytuacja w dalszym ciągu nie ulega poprawie – panie wolą pozostać w domu, nawet jeśli mają wykształcenie wyższe. Współczynnik pań, które nie podejmują pracy zawodowej, wynosi około 50%.

Sytuacja pań w województwie zachodniopomorskim może wynikać z tradycyjnego podejścia do modelu rodziny, ale również może mieć wiele wspólnego z brakiem miejsc pracy dla kobiet i sfokusowaniem rynku na branżę IT, w której deficyt kobiet wciąż jest zauważalny.